AZI e verdictul cu Ucraina - la Haga

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Marina

pai b.nica simplu...plateste serviciile direct din afara catre firmele romanesti sau taxele/redeventele catre statul roman intrucat ctr de concesiune este semnat cu Sterling Resources Ltd Canada cu sediul undeva in Alberta. Acolo ar trebui sa cauti cheltuielile si profitul nu la firma inregistrata in RO care are probabil un rol pur decorativ

Marina


Marina. eu tot nu sunt lamurita.Adica o firma straina fie si printr-o simpla filiala, care FACE LUCRARI(sa zicem explorare)nu are nicio obligatie fiscala fata de statul roman?
Asa privind,se pune problema: ori eludare fiscala, ori minciunele cu miliardele() cheltuite aici.



Pai atata vreme cat nu s-a produs nimic, doar s-a cheltuit, cam la ce fel de obligatii fiscale te referi?
Prin ce metode crezi tu ca se pot descoperi zacamintele si efectua extragerile fara costuri?
Te rogi de titei sa iasa singur la suprafata, sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nu mai dau reply cu quote ca lungesc postul d'aiurea. Firma romaneasca nu are cum sa emita facturi in acest proiect pentru ca nu este semnatara a acordului de concesiune. Sterling Canada a angajat companii de servicii de pe piata romaneasca si a platit facturile din Canada. Banuiesc ca asa pare logic. Faptul ca exista o sucursala in Ro sau ce o fi nu implica obligatia sucursalei de a prelua toata activitatea din zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

cred ca b.nica se refera la faptul ca nu a fost observat nici macar 1 scafandru in zona insulei serpilor...asa ca 30 milioane in ce au bagat? si yo cred ca este ceva suspect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Guestus bine ca ai venit aici, tu te-ai prins.
Pai il faceau plancton ucrainenii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

lol guestus cu okii mey am vazut la realitatea cum s-au dus cu elicopterul ala a lor si au filmat pe acolo platforma. O sonda de test tot au pus ei, ca de nu le lua ANRM-ul concesiunea de mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Aia nu o fi fost de pe vremea lui Ceausescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cu siguranta e din timpul comunistilor prometeu a fost construita in '84

din istoria comunista la care tanjim ...12 ani de la primul foraj pana la prima productie
1975 Prima platforma de foraj marin este pozitionata pe locatie in Platforma Continentala a Marii Negre.
1987 Prima productie de titei din zacamantul Lebada Est din Platforma Continentala a Marii Negre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Marina ,ce-mi place mie la tine este ca nu esti ranchiunoasa si te exprimi numai cand ai argumente;daca nu ai, spui ca o sa te informezi.Este o calitate pe care din pacate nu le caracterizeaza pe unele fete care nu ar recunoaste un rationament gresit, neam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Este o calitate pe care din pacate nu le caracterizeaza pe unele fete care nu ar recunoaste un rationament gresit, neam.


Aici sa stii ca ai mare dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mai sa fie!Asa cum ne-au suflat banii din datoriile libiene catre statul roman(ca doar el a dat banii!)Rompetrol, firma privata ,asa or fi zis si astia de la Sterling ca ei au facut sondele de testare pe care,de fapt,le-au facut comunistii(cum le zice Marina)si clculand cat ne-au costat au zis zbang!,noi am dat banii astia.
Acum ganditi logic, pe o platforma aflata in litigiu cine putea sa foreze?

Mergi la inceput