Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ






Ce ma irita, este insa atitudinea generala prezenta pe forum, cu privire la caini. Criminalii, jivinele, ne ameninta copiii, pe noi, fac KK...fara a se lua in considerare faptul ca VORBIM TOTUSI DE ANIMALE, fara ´´bune maniere´´ fara educatie de inalta clasa , animale care au INSTINCTE si ATAT!

Asta incerca XIO in nenumarate randuri sa spuna, ca un caine nu te omoara ca asa i s-a nazarit lui cu scopul de a face rau..in comparatie cu oamenii.Dar a inteles-o cineva? Nu, e mai simplu sa varsam acuze pe seama necuvantatoarelor, nu?Sa-i acuzam de tot raul din lume..



Sa inteleg din mesajul tau ,desi contradictoriu ,ca aceste animale musca ,latra ... ca nu prea stiu ce fac ,dar sa le iertam cumva "iesirile" : nu te omoara cu scopul de a face un rau , pe cand oamenii da.

Pe mine ma irita cumplit comparatia animalelor cu oamenii si te intreb de ex. ce vina a avut cetateanul japonez care a murit muscat de caine ? sau acea fetita din C-ta care a fost devorata de caini pe un teren viran ? Cine primeste pedeasa in asemenea cazuri ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina71

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ






Ce ma irita, este insa atitudinea generala prezenta pe forum, cu privire la caini. Criminalii, jivinele, ne ameninta copiii, pe noi, fac KK...fara a se lua in considerare faptul ca VORBIM TOTUSI DE ANIMALE, fara ´´bune maniere´´ fara educatie de inalta clasa , animale care au INSTINCTE si ATAT!

Asta incerca XIO in nenumarate randuri sa spuna, ca un caine nu te omoara ca asa i s-a nazarit lui cu scopul de a face rau..in comparatie cu oamenii.Dar a inteles-o cineva? Nu, e mai simplu sa varsam acuze pe seama necuvantatoarelor, nu?Sa-i acuzam de tot raul din lume..



Sa inteleg din mesajul tau ,desi contradictoriu ,ca aceste animale musca ,latra ... ca nu prea stiu ce fac ,dar sa le iertam cumva "iesirile" : nu te omoara cu scopul de a face un rau , pe cand oamenii da.

Pe mine ma irita cumplit comparatia animalelor cu oamenii si te intreb de ex. ce vina a avut cetateanul japonez care a murit muscat de caine ? sau acea fetita din C-ta care a fost devorata de caini pe un teren viran ? Cine primeste pedeasa in asemenea cazuri ?





Intelegi ce vrei din mesajul meu.Daca nici acum nu ai inteles la ce se face referire, e problema ta.
Degeaba ma tragi pe mine la raspundere si faci apel ca constiinta. Nu e vina mea ca sunt caini pe strada, nu e vina mea ca a murit cetateanul japonez.

Ce ai vrea sa-ti raspund? Mai exact..?
Ca-mi pare rau? Da, imi pare.
Ca toti cainii de pe strada trebuie spanzurati?
Nu, nu cred asta.
Ca trebuie facut ceva, mai exact ce am scris in mesajul anterior?
Da, asta cred si asta sustin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina71

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ






Ce ma irita, este insa atitudinea generala prezenta pe forum, cu privire la caini. Criminalii, jivinele, ne ameninta copiii, pe noi, fac KK...fara a se lua in considerare faptul ca VORBIM TOTUSI DE ANIMALE, fara ´´bune maniere´´ fara educatie de inalta clasa , animale care au INSTINCTE si ATAT!

Asta incerca XIO in nenumarate randuri sa spuna, ca un caine nu te omoara ca asa i s-a nazarit lui cu scopul de a face rau..in comparatie cu oamenii.Dar a inteles-o cineva? Nu, e mai simplu sa varsam acuze pe seama necuvantatoarelor, nu?Sa-i acuzam de tot raul din lume..



Sa inteleg din mesajul tau ,desi contradictoriu ,ca aceste animale musca ,latra ... ca nu prea stiu ce fac ,dar sa le iertam cumva "iesirile" : nu te omoara cu scopul de a face un rau , pe cand oamenii da.

Pe mine ma irita cumplit comparatia animalelor cu oamenii si te intreb de ex. ce vina a avut cetateanul japonez care a murit muscat de caine ? sau acea fetita din C-ta care a fost devorata de caini pe un teren viran ? Cine primeste pedeasa in asemenea cazuri ?






Am mai povestit deja.
Problema este (ca si in cazul discutiei cu "spaga) , ca toti arata cu degetul , dar cand e de gasit o rezolvare logica se dau un pas in spate ca totusi , presupune ceva munca.
Aceisti caini nu au cazut din plop la noi pe strazi. Nu s-au inmultit intr-o saptamana.
Oamenii care iubesc animalele nu sunt de acord ca acesti caini sa stea pe strazi , pt. ca semeni de-ai nostri ii lovesc cu pietre , cu picioarele , ii schingiuie , ii omoara , ii arunca in var , samd.
Nimeni nu vrea caini pe strada.
Diferenta este ca cei carora li se falfaie in bataia vantului de faptul ca acei caini sunt la urma urmei niste FIINTE ca si voi , doar ca ele nu prea au pacate , ca acei caini nu au ajuns pe strazi pt. ca asa vor ei , ca sunt speriati si fugariti , ca nu sunt fiinte cognitive ca noi etc etc aleg varianta cea mais impla: de ce sa ne batem capul sa facem ceva UMAN? ii omoram si gata.
Deci voi sunteti de acord sa omorati un catel care n-are nici o vina si nici o treaba cu voi , dar cand vine vorba de un pedofil , violator , criminal eheeeee, pai drepturile omului.
Doamne ajuta ca au fost cativa care s-au gandit sa inventeze si drepturile animalelor , ca vine stie ce s-ar fi intamplat

in alte tari civilizate , cu oameni care daca se implica in ceva o fac pt. a ajuta ambele parti , nu doar pe ei , cainii nu exista pe strada fara stapan.
De exemplu la taica-miu , intr-un orasel mic de tot exista HUMANE SOCIETY (axati-va pe cuvantul HUMANE) , o asociatie care are grija de animalele abandonate.
Un loc in care sunt ingrijite , in care zilnic vin oameni iubitori de animale si le plimba , care organizeaza adoptii , care au contract cu televiziunea si fac reclama cateilor care nu si-au gasit stapani pt. a-i salva de la eutanasiere.
Cu alte cuvinte , ar putea sa li se falfaie si alora si sa-i omoare , ca-i mai simplu decat sa-ti bati capul cu programe tv , sa iesi in strada ca sa le gasesti stapani , samd , dar nu o fac din umanitate.


Site: http://www.humanesociety.com/


Ma distreaza realmente(deja am ajuns in stadiul in care doar ma distrez) , cand citesc oameni indignati de caini dar care nu se intraba cum au ajuns acolo , de ce nu a luat nimeni masuri , de ce desteptul da Basescu a omorat jumatate din cainii din Bucuresti cand candida pt. alegeri in loc sa-i castreze pe toti cu banii aia(dooooh) , samd.



Nu vreti caini pe strazi? jdiiuuuuuuu. Nici eu , nici multi altii.
Dar daca tot aveti timp de pierdut pe forum , poate aveti timp sa va ganditi 2 secunde ca si cainii aia traiesc si au dreptul la viata la fel ca si voi .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandraaaa spune:

Sunt total de acord cu ceea ce a spus ladyJ; un mod mai obiectiv de a privi lucrurile nu am vazut nici pe topicul precedent.

Vreau sa mentionez in primul rand ca imi plac cainii, sunt animalele mele preferate si am avut unul luat de pe strada. Un concurs de imprejurari a facut incat acum cainele nu mai este la mine, dar nici in strada, ci este crescut si iubit de cineva in continuare, intr-un spatiu mult mai propice lui (la curte). Cu toate astea, am avut o perioada in care am fost exasperata de existenta lor pe strazi, pentru ca pe strada pe care locuiam erau cateva zeci de caini (nu exagerez) care erau agresivi.

Sunt de aocrd ca un caine nu ataca fara motiv, dar hai sa privim lucrurile putin altfel. Eu n-am dat niciodata intr-un caine, la fel ca multi altii aici. Totusi sunt oameni care ii lovesc, ii bat, de multe ori fara motiv. Si astfel cainii inteleg ca omul este rau si trebuie sa se apere de el, dar nu se apara doar de oamenii agresivi, ci preventiv musca si alti oameni "nevinovati".

Un alt motiv de agresivitate la caini este incalcarea teritoriului. In cazul maidanezilor, teritoriul poate fi chiar strada pe care mergi cu copilul spre gradinita, strada pe care lucrezi sau strada pe care locuiesti.

E o prostie chestia asta ca simte cum e omul si asa alege pe cine sa muste. Eu iubesc cainii si totusi am fost muscata. E drept ca mi-e frica de ei, cand vad ca sunt mai multi, dar nu aleg sa imi fie frica, si nu inteleg de ce ar trebui sa fiu discriminata pentru asta. Nu din vina mea am fost muscata - nu-i facusem nimic catelului, ci pur si simplu a venit prin spatele meu, fara nici un avertisment, si - hatz! dupa care a fugit inapoi de unde venise.

Nici pentru caini si nici pentru oameni nu este bine ca aceste animale sa traiasca pe strazi. Ei duc o viata oribila, fara cine stie ce afectiune, mangaieri, hrana pe apucate, lupte pentru teritoriu cu alti caini, batai din partea unor oameni, iar noi la randul nostru riscam sa ne fie muscati copiii, parintii, consortii sau noi insine. E clar ca nu este locul lor pe strazi, indiferent din care unghi privesti.

Se tot vehiculeaza pe aici ideea ca nimeni nu face nimic, desi toata lumea comenteaza. As vea sa stiu si eu, eu ca om obisnuit, ce pot face? Solutii posibile sunt multe, unele chiar foarte bune, insa pana nu organizeaza cineva treaba, cineva care sa aiba bani de investit intr-un adapost, cineva care sa aiba bani de sterilizari, sau pur si simplu cineva care sa aiba timp suficient ca sa adune acei bani si sa se ocupe de toate, vorbim discutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mie imi place ca iubitorii de animale se inflacareaza, acuza, Xio cu retorica ei ne indeamna sa reflectam la sensurile cuvantului Humane, dar solutia voastra care e pana la urma? Da exact...asa ca la parlament, daca adapostul pe vecie e solutia si dresajul de unde bani? cam de unde vedeti voi finantata/controlul etc la toata chestia asta? Cine plateste salariile ingrijitorilor, terenul, curatenia, mancarea etc?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

UIte, astea sunt solutiile:

Citat:
citat din mesajul lui nuschu


Eu cred ca ideea comparatiei caini-oameni si alegerea raului celui mai mic nu se sustine aici. Nu cautam sa vedem daca ne ferim de oameni sau caini, daca omoram oameni sau caini, cautam sa vedem ce solutie s-ar identifica pentru numarul nepermis de mare al cainilor. De oameni nu se pune problema sa ne atingem, corect?
Daca acum stam si povestim cazuri in care s-a produs un accident din cauza unui caine, apoi se gaseste replica "m-a hartuit un obsedat in RATB", "cainele mi-a muscat copilul" etc. nu cred ca ajungem niciunde.

Pana una alta, exista cateva solutii:
1. ii lasam pe strada sa se reproduca in voie, fara nici un control si riscam sa fim depasiti cu totul de nr. cainilor.
2. facem ceva.
Si in cazul 2, se pot separa lucrurile:
1. intr-o prima faza, se aplica pe termen scurt, ca masura de urgenta, eutanasierea, pentru ca nu mai exista locuri in adaposturi, s-a pierdut cumva controlul;
2. ajungem la situatia in care se regleaza nr. cainilor de pe strada si pot fi adoptati cei din adaposturi;
3. se face o legislatie mai consistenta, care sa si verifice ONGurile care pretind ca fac ceva in domeniul asta: construiesc adaposturi, ii monitorizeaza pe strazi etc etc.
Eu nu cred ca e cineva calau, sau "Dumnezeu", cum spune Xio de amorul artei, asa. Totusi, sa separam lucrurile. Cainii sunt si ei fiinte, insa chiar sa ii punem, la gramada, pe aceeasi treapta cu oamenii parca mi se pare un pic exagerat.
Eu am destui colegi care vin de prin alte parti ale lumii in vizita pe-aici. A fost foarte penibil cand un suedez a fost muscat rau si, in loc sa isi vada de afaceri pe-aici, a ajuns la Matei Bals. Majoritatea se arata uimiti fie de numarul mare de proprietari de caini, fie de rezistenta la a latra a aceluiasi caine. Ei bine, e si caraghios uneori: nici nu sunt atatia iubitori de animale in preajma, nici nu latra acelasi caine

************
Nus




Si daca a-ti trait vreodata in Bucuresti, a-ti lucrat intr-un loc in care au existat contacte cu persoane care traiesc in tari normale sau pur si simplu a-ti vizitat acest oras "...." trebuie sa recunoasteti macar in gand ca asta este realitatea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Solutia?
-bani directionati spre adaposturile de animale pt. a le aduce la standarde de bun simt , ca nu ma hazardez sa spun occidentale
-adunarea cainilor de pe strada, castrare, eutanasierea celor bolnavi incurabil
-implicarea celor care au adaposturi de animale pt. a-si face reclama
-sensibilizarea omului(asta o faceti voi)
-program de adoptii


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

daca adapostul pe vecie e solutia si dresajul de unde bani? cam de unde vedeti voi finantata/controlul etc la toata chestia asta? Cine plateste salariile ingrijitorilor, terenul, curatenia, mancarea etc?



Marina



Nu a cerut nimeni adaposturi pe vecie.
Dresajul se vrea pentru cauze nobile: salvare si insotire.

Acum , daca tot s-a spart gheata si a inceput gandirea analitica, ajungem la concluzia ca NU AVEM BANI .

Ok, in acest caz mai raman doua variante pe care poate unii le prefera, ca vorba aia, ´´nu avem bani de prostiile iubitorilor de animale´´
1. ii lasam sa se inmulteasca si ne mai intalnim pe forum sa vorbim despre cati KK sunt in fata blocului

2. Ii omoram.
Ok,avem o problema din nou: cum sa-i omoram fara bani? Cum sa facem sa cheltuim cat mai putin? Pusca? Nu ca-s scumpe gloantele.
Injectia? NUU,de unde fonduri..???
Le crapam capul cu pietre! Asta era!
Da apoi avem alta problema: cine ii plateste pe cei care vor strange hoiturile?


Hmmm...cam asa decurge dialogul la acest topic. Cum o dai cum o sucesti, tot nu e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Solutia?
-bani directionati spre adaposturile de animale pt. a le aduce la standarde de bun simt , ca nu ma hazardez sa spun occidentale
-adunarea cainilor de pe strada, castrare, eutanasierea celor bolnavi incurabil
-implicarea celor care au adaposturi de animale pt. a-si face reclama
-sensibilizarea omului(asta o faceti voi)
-program de adoptii


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/



XIO, vezi ca acusi apare cineva care te va intreba urmatoarele:
-´´de unde bani pt animale? Ce, aruncam banii aiurea pe adaposturi cand i-am putea folosi la xyzqw lucruri????´´

-´´cine ii plateste pe aia care aduna cainii? Alti bani dati???´´Auzi, nu crezi ca ai cam multe pretentii????´´De ce nu-i strangi TU daca tot esti asa desteapta??????´´

am fost blandaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Solutia?
-bani directionati spre adaposturile de animale pt. a le aduce la standarde de bun simt , ca nu ma hazardez sa spun occidentale
-adunarea cainilor de pe strada, castrare, eutanasierea celor bolnavi incurabil
-implicarea celor care au adaposturi de animale pt. a-si face reclama
-sensibilizarea omului(asta o faceti voi)
-program de adoptii


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/



XIO, vezi ca acusi apare cineva care te va intreba urmatoarele:
-´´de unde bani pt animale? Ce, aruncam banii aiurea pe adaposturi cand i-am putea folosi la xyzqw lucruri????´´

-´´cine ii plateste pe aia care aduna cainii? Alti bani dati???´´Auzi, nu crezi ca ai cam multe pretentii????´´De ce nu-i strangi TU daca tot esti asa desteapta??????´´

am fost blandaaaaa



Asta stiam deja , sunt obisnuita De la alte subiecte , bineinteles.
Ar fi mai simplu sa omoram toti cainii , sa bagam la inchisoare toti doctorii si toate asistentele si sa-i lasam pe cei de la putere sa-si arunce pahare cu apa in fata in timpul emisiunilor , sa se injure , sa se bata , sa doarma si sa se scarpine in voie, ca ei n-au nici o vina pt. cum e tara.
In schimb doctorii si cainii...eieieiei

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput