Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Stiti ce nu pricep io? Cum rezolva castratul cainelui problema cu muscatul - ca doar i se scot ovarele/testicolele, nu dintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Stanescu:
le scade agresivitatea daca exista ii face ca sa spunem niste pisicute mai bunute, plus daca nu mai fac pui in timp destul de scurt nu mai vezi pe strazi haite de caini .



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
...Singura dezbatere ramasa lbera este metoda de a inlatura aceste animale de pe strada. Unii sustin otrava, altii impuscarea, spanzurarea, ruptul picioarelor, strangerea lor,(intai) eutanasiere, etc si etc....


Ca sa-i castrezi sau eutanasiezi, trebuie sa-i prinzi; dand de-o parte ca cele 2 metode trebuie sa decurga intr-un ritm superior ratei de inmultire pentru a avea efect, credeti-ma ca pe cei cu adevarat adaptati in strada nu-i poti prinde; exista doar 2 variante aplicabile si care sa dea rezultate- castrarea chimica si otravirea; chiar daca atacul asupra oamenilor nu are legatura, in general, cu existenta sau neexistenta fertilitatii- un caine castrat isi apara in continuare teritoriul, asimilat cu locul unde este hranit- cred ca de preferat ar fi castrarea chimica; nu as vrea sa fiu martorul a ceea ce s-ar vedea in urmatoarele zile in care s-ar pune otrava pe strazi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

Stanescu:
le scade agresivitatea daca exista ii face ca sa spunem niste pisicute mai bunute, plus daca nu mai fac pui in timp destul de scurt nu mai vezi pe strazi haite de caini .



quod me nutrit me destruit


Io sper ca glumesti, nu?
Uite ca intre timp a zis-o si Ham - le scade agresivitatea "competitionala", cea de a concura pe o pozitie suparioara in cadrul haitei. Agresivitatea teritoriala - ca asta e problema - ramane bine mersi. Un caine castrat isi va apara teritoriul la fel de agresiv ca unul intreg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Maidanez reloaded:
La numai cativa ani dupa victoria asupra japonezului, www.hotnews.ro/stiri-esential-5577017-englezoaica-fost-muscata-maidanezi-sunt-sobolanii-nu-vad-nicio-diferenta-intre-cainii-din-bucuresti-sobolani.htm" target="_blank">comunitarul musca din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Mi-am permis sa dau copy/paste unui raspuns dat de userul pisigri la topicul deschis de mine despre cainii maidanezi.
Solutiile ei sunt de mare bun simt.


Citat pisigri :

" Exista si in strainataturi asociatii si adaposturi care se ocupa de ciini ca de copii - adica pe viata.


1. maidanezii din prezent: strinsi de pe strada, evaluati, oferiti spre adoptie cei adoptabili. eutanasiati cei batrini, bolnavi, agresivi. bolnavi insemnind cronic sau grav. agresivitatea evaluata corect. eutanasiati cu substante si prin metode legale.

2. cei adoptabili - spalati, deparazitati, pieptanati, ingrijiti si socializati corespunzator; disponibili pt adoptie 2-3-4 saptamini; nu-i vrea nimeni - eutanasiati. II ia cineva - se dau doar cu contract de adoptie, microcipati, vaccinati si sterilizati.

In paralel:
- ciinii adoptati vor fi vizitati periodic; nu sint pe proprietatea stapinului, se confisca, stapinul se amendeaza usturator;
- se amendeaza usturator refuzul de a steriliza animale de rasa "comuna", in cadrul programului aluia gratuit de sterilizari
- se amendeaza usturator abandonul animalelor ".







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

plictiseala mare,a?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

tanana...n-ai vazut ca nu suntem vecine,ca-ti arat eu cum se strange dupa caine,cum se face misto a la cta cand se asista la asa operatiune sau cum nu-i bine nici asa pt ca nu vrea x sau y,asa vrea el si cu asta basta!ca-ti arat eu si carnet de sanatate la zi,si lesa,si zgarga,si ham,si lesa de mers la pas,si coral,si medalion de identificare...n-am botnita ca nu e necesar si legea nu i se aplica cainelui meu,dar se trezeste tanti marghioala sau nenea gigi ca dle,dc e talie medie tre sa aiba si botnita,ca asa vrea muschiu' lui!
avem aceleasi dr,n-o sa levitez sau zbor pe deasupra blocurilor ca sa nu ne intersectam pe domeniul public,sau avem ca stapani de caini numai obligatii si nici un drept?ia sa faca mazarica un loc special amenajat pt caini,sa mergem acolo sa-i lasam sa se joace...asa cum au copiii locuri de joaca,avem si noi dreptul la un loc amenajat pt caini.si cand o sa intreb eu ce mananca,cat mananca,cata mizerie,galagie,face copilul cuiva...atunci o sa accept si reciproca.
in cta asta infecta mai exista si oameni milosi,da...de-aia care iau pisicile si cainii si le duc la sterilizat,iar toata comunitatea beneficiaza de liniste si un nr constant de animale.de la batrani care-si cresc nepotii si mai gasesc resurse si pt asa ceva pana la oameni cu functii sus-puse care aloca o parte din timpul lor pt aceeasi cauza.
io nu stiu ce faceau hingherii pe vremuri,dar am pretentia evolutiei,a progresului din toate punctele de vedere(inclusiv mental) iar metodele gen otrava,etc nu-s decat acte de cruzime si barbarism si de-abia astept sa se infiinteze politia animalelor sa plateasca toti cei care ma fac pe mine sa-mi fie rusine ca-s om.propun sa se dea o lege prin care sa fie obligati altii sa ne rezolve problemele!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

si mai vreau sa adaug ceva:cainii si pisicile mele nu-s 'utile'.nu stau la curte si chiar dc as sta,tot n-ar fi 'utile'.sunt membrii familei mele si nimeni n-are dreptul sa-mi impuna sa cresc un animal numai la casa,eventual cu o curte cu suprafata impusa,ca altfel tre sa ii eutanasiez!nu stiu unde stai tu dana.nici nu ma intereseaza,de altfel.insa toti vecinii mei,fara exceptie,au si caini si pisici si niciodata nu am avut dispute sau incidente.am castrat si sterilizat impreuna multe animale pripasite in jurul blocului,ne este mai usor sa le toleram acum,sa le hranim cu randul si sa le cautam stapani unora dintre ele.asta inseamna respect,intelegere,civilizatie,simt civic,comunicare,comunitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

Mi-am bagat si nasul in profilul tau,ca deh,suntem din acelasi oras.Acum poate Xio sa stea linistita,ca tot se ia lumea de profesia ei...pai dc erai avocat,ma dadeai in judecata pt vrajitorie,ca am matza neagra in apt si propuneai arderea pe rug,ca in vremurile bune:))))

Mergi la inceput