McDonalds!!! Credeti asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

quote:
Originally posted by fify

TORA,este un lucru nemaipomenit ca ai postat acest mesaj.Eu nu mananc la mc....si nu pt ca am auzit ceva rau ....,ci pur si simplu nu-mi place nimic de la ei.Este foarte adevarat ca nici nu am incredere, dat fiind faptul ca la noi in oras au venit cu franciza prin '98 si prietena mea a fost angajata la ei. Nu a avut voie sa " de-a afara din casa" ( cum se spune pe la noi), dar cand i-a ajuns cutitul la os , ata mi-a spus: " niciodata sa nu papi la mc si ma bucur enorm ca nici pana acum nu ai facut-o !!! De aceea nici nu te-am invitat vreodata sa vii, ci am lasat la latitudinea ta ".
Recunosc ca atunci a fost un mare semn de intrebare, m-ar fi interesat detalii, dar nu am fortat nota si m-am multumit cu acel sfat.


PROBLEMA MEA :
Cum le spunem copiilor ca nu e sanatos regimul " fast food"?Ei nu inteleg si sunt, sa recunoastem, influentati de ceilalti copii care frecventeaza mc-ul.Vor la mc...si basta !!!Cum ii convingem?

Va rog, dati-mi un sfat !!!


Si va mai cer unul: " papita de la kfc ...cum o caracterizati?Ca aia , sincer, imi place rauuuuuuuuu




Parerea mea e ca nu poti simti lipsa a ceva ce nu ai avut niciodata.Daca nu mergeti la mc nu are copilul cum sa stie ce e acolo, indiferent ce ii spun alti copii.
EU personal voi fi foarte grafica in descrieri si ii voi arata poze cu persoane excesiv de obeze sa vada unde poate duce "hrana" asta LOL...Asta mai tarziu cand e mai mare, acum nu mergem si atat.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Eu cred in cele spuse de Tora si din alt motiv -l-ama vazut intr-o emisiune pe Jamie cand prezenta xopiilor din ce sunt facuti hamburgherii de pui - a luat o carcasa de pui vre-o cateva piei si le-a pus intr-un robot care le-a transformat in pasta . aratau fix ca o boratura ( scuzati expresia )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

quote:
Originally posted by ligeea

Eu cred in cele spuse de Tora si din alt motiv -l-ama vazut intr-o emisiune pe Jamie cand prezenta xopiilor din ce sunt facuti hamburgherii de pui - a luat o carcasa de pui vre-o cateva piei si le-a pus intr-un robot care le-a transformat in pasta . aratau fix ca o boratura ( scuzati expresia )

ligeea



Am vazut si eu emisiunea, si mai stiu ca de atunci, copiii au refuzat mancarea respectiva, deci a functionat. Jamie incerca sa introduca amancarea sanatoasa in scoli, in loc de hamburgeri, pizza etc si s-a izbit de o gramada de probleme, incepand de la copii ce nu serveau mancarea facuta de el, si pana la bucatarese, carora le era mai usor sa incalzeasca semipreparatele decat sa gateasca. Dar a reusit in cateva scoli...deci se poate. A, si un amananut important, copiii nu mai erau obositi, crescuse capacitatea lor de concentrare, nu mai aveau probleme de stomac, astea le spunea medicul scolii. Dar ei mancau toata ziua numai fast-food...

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Cred ca sta in puterea noastra de a ne invata copii sa manance sanatos! Ceea ce cred ca-i tenteaza pe copii este jucaria care se poate cumpara individual fara meniu (cel putin noi asa am facut intotdeauna).
Va invit sa credeti in ceea ce a scris tora si sa credeti ca in general tendinta tuturor restaurantelor (in special a celor cu renume care au ca chef bucatar strainii) este de folosi cat mai mult semipreparate congelate, baze de mancaruri si sosuri care sunt preponderent chimicalizate.
Stiati de exemplu cum se obtine culoarea galbenusului diferentiata in fermele de pasari (mai galben, mai portocaliu, sau mai albicios)? Colorantul pentru galbenus este inglobat in concentratul care reprezinta hrana gainilor ouatoare si in functie de culoarea pe care vrei sa o obtzii folosesti ceea ce trebuie (exista chiar o paleta de culori ca la vopseaua de par).Uimitor nu ? De altfel daca hranim gainile cu porumb galbenusul va fi deosebit de galben iar cu grau va fi mult mai albicios......si de aici pana la colorant este doar un pas spre "progres".
Cei care lucreaza in industria alimentara si horeca daca exista pe forum ar putea contribui la informarea corecta a celor neincrezatori.
Repet sta doar in puterea noastra de incerca sa ne hranim copii cat mai sanatos si de a-i invata in permanenta ce inseamna asta. Este vorba de copiii nostri si de sanatatea lor....
Nu vreau sa denigrez nici un concern alimentar, lucrez in domeniu si va spun doar: feriti-va cat puteti copii de porcariile alimentare care exista pe piata !!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu cred ca Jamie a exagerat atunci, nu de alta, dar in orice carte de bucate de bun simt hamburgerii contin carne de vita (pui), sare si piper. Uneori mai au si ceva verdeata, condimente si poate ceapa, dar atat. Prin carne inteleg carne, nu piei si alte alea. Si daca se fac pe grill (eu asa ii fac) sunt cat se poate de ok, mai sanatosi decat chiftelutele noastre prajite in ulei.
Oricum, ce face el in scoli e super si probabil ca avea nevoie de o asemenea demonstratie ca sa-i convinga pe copii, dar ma indoiesc ca el nu stie sa faca niste hamburgeri adevarati acasa.

Problema cu fast foodurile ar fi ca ei uita sa schimbe uleiul ala, de unde rezulta si mirosul ala gretos si, normal, nu stim exact ce calitate are carnea folosita de ei, ca mai mult ca sigur nu este vorba doar de piept de pui si muschi de vita tocat, sa fim seriosi, ca ar fi alte preturi. Hamburger, plus chifla, plus nu stiu ce sos, plus cartofi prajiti = adevarata bomba calorica. In plus, orice prajeala este nesanatoasa, iar cartofii prajiti cica nu sunt considerati aliment.
Noi mai mancam la fast food (nu doar McD), dar f.f. rar, de 2-3 ori pe an, max. In general nu am nimic, dar, cand am fost insarcinata cu primul baiat am mancat o data la McD si mi-a fost rau dupa aia toata noaptea. A fost singura data din toata sarcina cand am vomitat, so, clar ceva e putred in Danemarca.

Apropos de mesajul initial cred ca o parte este adevarat, dar chestia aia cu animalele moarte, de ex. e SF.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Eu nu cred ca a exagerat deloc.
Nu stiu cum sunt la voi hamburgherii cumparati gata preparati , dar aici aia care au si pesmet deasupra si sunt congelati , fa o proba . Daca -i decongelezi se transforma intr-o masa scarboasa si fetida .
in plus , cand te uiti la un hamburgher de pui inauntru ai sa vezi ceva alb si multe bule de crestere a masei proteice respective , deci nici vorba de file de pui ( cu ce sunt crescuti puii e deja alta poveste )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

ligeea, te cred si suna chiar scarbos cum sunt facuti hamburgerii aia. Cu pesmet deasupra nici macar n-am stiut ca exista. Adevarul este ca exista hamburgeri si hamburgeri, de toate calitatile si probabil ca unii chiar sunt porcarii. In cazul asta, Jamie n-a exagerat. :-) Dar asta cu calitatea se aplica in orice caz, exista, de ex. si ciocolata fina si de calitate super, exista si ciocolata extrem de proasta. E de dorit sa stim sa facem diferenta intre ele.
Hamburgerii pe care-i cumpar eu sunt buni, de calitate si fara prostii prin ei, proaspeti, nu congelati, iar daca ma apuca cheful de facut cumpar carne, o toc (la robot), o condimentez putin, o modelez si arunc hamburgerii pe grill. In maxim jumatate de ora sunt in farfurie. Cat despre hrana puilor (eu fac sau cumpar doar de vita), cumperi carne organica sau macar free range si asa iti iei o piatra de pe inima. Se gaseste asemenea carne si in UK-ul lui Jamie.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mixura aia de carne, oase de pui cu piele de gaina(sper ca am inteles bine si nu erau alt fel de piei) a zis Ligeea ca Jamie o folosise sa arate compozitia hamburgherilor de pui, ori probabil si chiken nugets.Culmea e ca tot intr-o emisiunie de a lui Jamie l-am vazut preparind hamburgheri de vita si aratau tare imbietor! Bucata de carne de vita proaspata si frumoasa, tocata, ii mai punea miez de piine, ou, si pe urma o mie de condimente. Facut apoi la grill, pai da asa e mai sanatos ca saramua ori chifteluta noastra:)Si sarmaua de am face-o in regim fast food, de la congelator sa fie fiarta in nu stiu ce zemuri chimice sa ajunga la o temp numai buna de servit, in 2 min si 5 sec, plus carne de tot risul inauntru, amelioratori de gust si tot felul de rahaturi ce-ti cresc cantitatea de saliva in gura, de inebunesc copii de cap si vor sa manince mereu sarmaluta instant, aceeasi problema ar fi.Fast foodul e problema, indeferent de numele ce-l poarta.Ce diferenta e intre o pizza mincata intr-o pizzarie dintr-un colt de oras oricare ar fi el in Italia(nu pizza adaptata pt gusturile turistilor!) si pizza facuta in stil american care cloceste a brinza si toate sosurile si ingredienetele posibile, pe deasupra si cu ketchup(!!) ori pizza congelata care aruncata in cuptor e buna in 5 minute.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Exact Vikinga. Eu fac hamburgeri acasa si sint deliciosi, plus mai sanatosi decit multe alimente din bucataria traditionala romaneasca (sau americana!)

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Acum 5 ani, cand am venit in Canada, pentru 6 luni am mancat ZILNIC la Mc, ptr. ca acolo imi permiteam. In fiecare dimineata, imi luam breakfast la Mc, ca au meniul zilei, fff ieftin, parca era $1.79 sau cam asa ceva, nu mai stiu. Si nu mi-a fost rau nici macar o singura data!!! Sia acum, poate de 1-2 ori/an mai intru in Mc, si nu am absolut nimic. Eu zic ca se mai si exagereaza.

_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput