Gramatica 4

Gramatica 4 | Autor: carola

Link direct la acest mesaj

dixieland-Stil ritmat, bazat pe alămuri, în jazul american; manieră de interpretare în acest stil. [Pr.: dicsilend] – Din engl. dixieland.


Bau!
"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Multumesc mult ca ati afluit spre mine informatia cu defluirea, ca altfel ramaneam in ignoranta :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Heeelp!

La know-how mai e un topic de schimbari in gramatica limbii rom. si cineva (regret nu am retinut numele)a postat cate ceva, printre care si despre noile reguli de despartire in silabe.

Adica postliceal se desparte mai nou ca pos-tliceal!

Ati auzit de asa ceva? E o gluma?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Initial creeata de anitza25

Bine v-am gasit pe toti.

De ceva vreme am observat ca mi-e tot mai greu sa imi dau seama cand sa folosesc un i sau doi.
ex: stii foarte bine de asta
fi mai bun
te-ar fi invitat
si exemplele ar mai putea continua.Si caietele mele de gramatica nu le mai am ca sa ma uit putin in ele.
Rog ajutor.E foarte important.Cand folosesc un i si cand doi!?

Cu respect.

Anitza




Originally posted by mamica dulce

iti apreciez atitudinea!esti una dintre putinele persoane care recunosc ca fac greseli de gramatica si vor sa se corecteze!!Ma refer la greseli "pe bune" si nu de ..tastatura.
iti dau cu placere cateva exemple,numai sa culc copilul
uite,de exemplu se spune corect fii mai bun!, dar a fi mai bun.


Originally posted by fairy_adina

Toate verbele care la infinitiv se termina cu i vor mai primi un i la persoana a 2-a singular prezent.

a sti - tu stii
a fi - tu fii
a veni - tu vii

Or fi si exceptii?


Originally posted by copiloi

quote:
Initial creeata de anitza25

Bine v-am gasit pe toti.

De ceva vreme am observat ca mi-e tot mai greu sa imi dau seama cand sa folosesc un i sau doi.
ex: stii foarte bine de asta
fi mai bun
te-ar fi invitat
si exemplele ar mai putea continua.Si caietele mele de gramatica nu le mai am ca sa ma uit putin in ele.
Rog ajutor.E foarte important.Cand folosesc un i si cand doi!?

Cu respect.

Anitza


Incerc eu un raspuns, dar nu-i de lingvist....
Din exemplele date de tine mai sus, unul este gresit. Corect este "fii mai bun".
"fi" se scrie cu un singur i cand este la infinitiv (a fi), sau cand e la modul conditional optativ: ar fi bine. La fel si cu verbul "a sti".
Iti poti da seama si din pronuntie, cand e i scurt si cand e un i mai lung.
Sper sa te fi lamurit cat de cat!

Alina

Am vazut si pe forum ca se greseste, si chiar la o profa ...


Originally posted by copiloi

quote:
Originally posted by fairy_adina

Toate verbele care la infinitiv se termina cu i vor mai primi un i la persoana a 2-a singular prezent.

a sti - tu stii
a fi - tu fii
a veni - tu vii
Or fi si exceptii?


Pai nu toate verbele.......de exemplu, "a citi", "a pacali" se conjuga altfel la persoana a 2-a singular prezent.

Alina


Originally posted by Cristina_C

quote:
Originally posted by fairy_adina

Toate verbele care la infinitiv se termina cu i vor mai primi un i la persoana a 2-a singular prezent.

a sti - tu stii
a fi - tu fii
a veni - tu vii

Or fi si exceptii?


tu esti

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002


Originally posted by Lona

quote:
Originally posted by fairy_adina

Toate verbele care la infinitiv se termina cu i vor mai primi un i la persoana a 2-a singular prezent.

a sti - tu stii
a fi - tu fii
a veni - tu vii

Or fi si exceptii?



a pipai - tu pipai
a lipai - tu lipai
a muri - tu mori
a cladi
a privi
a marai
a terfeli
a plictisi
a suferi
a iubi
a falfai
a scormoni
etc
etc
etc

"a fi" la prezent pers. a II-a este "esti", nu "tu fii" (imperativ).

Si invatatoarea fiului meu are probleme cu gramatica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Heeelp!


Adica postliceal se desparte mai nou ca pos-tliceal!

Ati auzit de asa ceva? E o gluma?

Daniella, mama lu'Alexis




Sper ca e o gluma!!

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

sa fii
sa nu fi

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by numeioana

sa fii
sa nu fi

Ioana




Ei, nu chiar asa!

fii!
nu fi!

Regula este valabila pentru imperativ, nu si pentru conjunctiv. Corect: sa fii, sa nu fii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Invatatoarea are probleme cu gramatica?!


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

De ce credeti ca invatatoarele ar trebui sa le stie pe toate?

Nu vreau sa supar pe nimeni. Dar am observat atiudinea aceasta la foarte multe persoane. Li se cere invatatorilor mai mult decat profesorilor. Invatator nu inseamna lingvist, sau matematician , sau pictor sau muzician.... La fel cum daca pui un profesor de Limba romana sa ii invete pe copii sa scrie si sa citeasca, s-ar putea sa nu aiba succesul scontat. Pentru copilul meu, prefer un invatator care sa stie sa ii dezvolte personalitatea, mai mult decat unul doxa de lingvistica. (asta nu inseamna totusi invatator analfabet )



www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Adina, nu doar lingvistii trebuie sa scrie corect , nu doar matematicienii trebuie sa stie ca 2+2=4, nu doar pictorii trebuie sa cunoasca culorile, etc. Aici nu se discutau "finetzuri" de lingvistica, ci reguli elementare de gramatica, pe care oricine, care scrie si vorbeste romaneste, trebuie sa le stie. Iar aceste reguli se invata inca din scoala primara, deci de la invatator.

Cum poti spune ca li se cer invatatorilor prea mult???? Invatatorii nu trebuie sa stie conjugarea verbului a fi?
Pai atunci ce pretentii sa mai avem de la Vanghelie?


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Copiloi, tu te refereai la mine? Lasa ca stiu conjugarea, fii pe pace!. Iar la fineturi recunosc , nu ma pricep prea bine. Orice invatator are "probleme" cu gramatica ca si le pune el singur inainte de a intra la clasa ca sa nu faca vreo greseala.Cand are nelamuriri pune mana pe carte si se lamureste. Ce te faci insa cu cei care cred ca le stiu pe toate?

tu fii - imperativ, persoana a doua singular, timpul prezent ( imperativ este mod verbal predicativ si are forma numai pentru prezent) - deci, unde am gresit? - a da, am uitat semnul exclamarii, scuze.



www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput