schimbari in gramatica limbii romane

schimbari in gramatica limbii romane | Autor: carla2005

Link direct la acest mesaj

Mai oameni buni ....ce e cu shimbarile astea in gramatica limbii romane sau unde or fi...ca m-am trezit ca nu mai stiu sa scriu si sa vorbesc corect! Am inteles ca acum ne putem adresa cu "doamnei judecator" de exemplu, am vazut scris la TV "intro"intr-un cuvant, si multe altele! Cine poate sa imi spuna si mie unde sa gasesc modificarile astea sau care sunt fiindca sunt bulversata total!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_trancu spune:

scumpa mea, dar tu te-ai gandit ca si aia din televiziune au lipsuri?
poate ca nu s-a schimbat ceva.

Poze vechi si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Noile norme au aparut o data cu (mai nou "odata cu")editia 2005 a Dictionarului Ortografic, Ortoepic si Morfologic (DOOM) al Academiei Romane.
"Intro" era totusi o greseala de tehnoredactare... Dar "nicio", "niciun" nu mai e greseala, e NORMA.

Eu ma gandesc la un singur lucru: ne place sau nu, trebuie sa ne obisnuim cu ele, altfel ne vor spune copiii ca suntem "analfabeti"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

M-ati zapacit!

Deci nici o si nici un se scriu intr-un cuvant?

Ce ar trebui sa mai stim despre acest subiect?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Sunt mai multe schimbari, unele justificate si indelung asteptate, altele cam fortate. Parerea mea e ca marele pacat e inconsecventa cu care au abordat schimbarile...
Cel mai bine si mai sigur e sa va cumparati DOOM-ul 2005... Aaa, si eventual Indreptarul Ortografic, Ortoepic si de Punctuatie tot ultima editie.
Pana la o reeditare a "centenarei" Gramatici a Academiei, astea sunt normative pentru limba romana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

pai nu inteleg! s-au anuntat pe undeva schimbarile astea sa afle tot omu'??? k eu ma gandeam ca daca asa ceva se intampla vreodata o sa aflu macar de la scoala!!!!! asa ce sa fac acuma? sa cumpar DOOM?offffffff

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

ingeras, poate ca si asta e ideea: sa se vanda cat mai multe DOOM-uri.
Am impresia ca de acum inainte o sa se schimbe si limba romana din 4 in 4 ani, ca doar fiecare trebuie sa-si lase amprenta pe ceva... Vai Romanie draga unde ai ajuns...

Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Mi-Ka, probabil asta e scopul avand in vedere ce preturi au Dictionarele astea...

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Modificarile astea sunt de ceva vreme si ei dabea acum s-au obosit sa dea ceva si la TV sa anunte populatia tarii despre cee e vorba! Mi-a zis sotul meu ca a vazut ceva la stiri! Oricum parerea mea e ca ar trebui sa fim mai bine informati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Cum adica "nicio" si "niciun"? Pe ce criterii?

apsara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Am vazut si eu la Stiri despre aceste modificari. Pe langa niciun, nicio, niciunele, si odata se va scrie impreunat. Stiu ca si inainte exista aceasta varianta, dar numai in anumite cazuri. S-a mai schimbat si modalitatea de despartire in silabe. Ca exemplu retinut a fost cuvantul postliceal, care mai nou se va desparti astfel pos-tliceal. Voi intelegeti logica acestei decizii?? Eu nu pot.

Au sustinut, ca populatia se va familiariza mai usor cu noile forme uitandu-se la TV si citind ziarele, care sunt obligate sa le aplice.

Steluta.

Mergi la inceput